Osmák degu

Osmák degu

Osmák degu je malý chilský hlodavec, lidově přezdívaný též chilská veverka. Jméno osmák má původ ve tvaru žvýkacích plošek jeho stoliček, které tvarem připomínají osmičky.

Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky – osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a mají v zásadě permanentní cukrovku, na to je důležité dávat pozor při správném výběru potravy.

Ve volné přírodě žijí ve velkých rodinných skupinách, doporučuje se proto nechovat jej jako jednotlivé zvíře. V tom případě mu musíte věnovat mnohem více pozornosti, než když máte osmáků více. Ideální pro domácí chov je skupina dvou až tří osmáků (s jedním samcem).

Osmák měří něco kolem 15cm a přibližně stejně i jeho ocásek, průměrně váží kolem 200g. Není to zrovna zvíře, které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro na hraní. Osmáci jsou vhodní i jako mazlíček pro děti. Jako jeden z mála hlodavců je aktivní přes den, narozdíl od křečka ho není třeba budit a rád se vám bude přes den věnovat. Jde o velmi inteligentní a zvědavé zvířátko a tak ho budete moci sledovat při spoustě aktivit, lze ho naučit na přiběhnutí po zavolání jeho jména a zvládne i jednoduší kousky, kterým ho snadno pomocí pamlsků lze naučit.

Osmák také narozdíl od ostatních hlodavců při správné péči příliš nezapáchá a dožívají se přibližně 7 let (nejsou vyjímkou ani osmáci žijící přes 10 let). Osmák také není vůbec agresivní zvíře a nemusíte se tedy obávat kousnutí, osmák vždy pokud je to možné volí raději útěk, před útokem. Za žádných okolností osmáka nechytáme za ocas! Osmák může ocásek odhodit (jako návnadu pro predátora), nicméně mu již nedoroste.