Morče

Morče

Morče původně pochází z jihoamerického kontinentu. Dnes jsou tito hlodavci zdomácnělá zvířata, jejichž chov je rozšířen téměř po celém světě. Morčata jsou malá, krotká a neagresivní zvířata. Jejich chov není nikterak náročný.

Morče je hlodavec, který nešplhá a neleze do výšky. Postačí mu tedy obydlí, které nemusí být vysoké. I přesto, že se morče postaví na zadní a dosáhne na horní okraj, pouze se o něj opře a maximálně se rozhlédne po okolí, nebude se však pokoušet vyskočit, proto nemusíte jeho obydlí zakrývat víkem.

Morče je velmi háklivé na průvan a hluk. Umístěte jej proto na místo, kde na něj nebude táhnout a v jehož blízkosti není rádio, počítač nebo televize.

Vhodnou podestýlkou jsou hobliny, hrubé piliny nebo dřevěné špalíčky, které dobře absorbují vlhkost. Rozhodně jako podestýlku nepoužívejte písek nebo zeminu, která je studená a špatně pohlcuje vlhkost a zůstává mokrá.

U morčete pečujte především o to, aby dostatečně obrušovalo řezáky (aby je nemělo přerostlé), například pomocí kamene na hlodaní a pečujte o jeho drápky, které je dobré zastřihávat.

Morče krmíme směsí ze zverimexu bez sušeného ovoce. Jako doplněk stravy můžeme podávat listy salátu, seno, kořenovou zeleninu a suché pečivo.