Potkan

Potkan

Hlodavec, který je často zaměňován s krysou (které se u nás ovšem již téměř nenacházejí).

Potkan je nejen roztomilé zvířátko, ale také velmi inteligentní. Nudit se s ním rozhodně nebudete. Navíc co se týče chovu, patří mezi méně náročné druhy, o které se může starat i dítě.

Potkani jsou hlodavci s noční aktivitou. Nicméně pokud se mu budete dostatečně věnovat a nabídnete mu přes den dostatek pohybu a zábavy, rád se Vám víceméně přizpůsobí a v noci potom bude v domečku klid. S čím je ale třeba počítat , je jeho potřeba sociálního kontaktu. V přírodě potkani žijí ve skupinkách a pokud si chcete pořídit jen jednoho, budete mu muset kontakt nahradit. V opačném případě je lépe si potkany pořídit v menší skupince - doporučujeme stejné pohlaví, jelikož se dokáží velmi rychle rozmnožovat.

Co se týče výběru pohlaví, samičky jsou obvykle menší, mnohem aktivnější a také o něco snášenlivější k sobě navzájem při chovu více jedinců dohromady. I když výjimka se samozřejmě může najít. Mají tendence pořád někde pobíhat a něco zkoumat. To samečci si s Vámi klidně lehnou na sedačku k televizi a vydrží spát na zádech. Jsou ale v domácnosti více cítit.

Než si přinesete mláďátko domů, měli by jste mít nachystané bydlení. Ve zverimexech je na výběr mnoho variant. Potkani rádi šplhají a tak se mi nejvíce osvědčila klec. Zde je potřeba počítat, že potkan umí prolézt i malými otvory a tak je třeba pořídit klec s malou roztečí mříží.

Potkan je všežravec. Proto by se jeho potrava neměla omezovat pouze na krmné směsi zrní, ale můžete mu pravidelně přilepšovat něčím z Vaší kuchyně. Vše by ale mělo být bez soli a koření, ne moc tučné a tabu by měly být také sladkosti. Rozhodně mu ale můžete podávat většinu druhů zeleniny i ovoce, kousky masa, těstoviny, rýži, brambory, oříšky, piškoty nebo třeba moučné červy.

Odměnou za vaši péči Vám bude velmi přítulný parťák, který se bez problému naučí přijít na zavolání, pohybovat se volně po bytě, chovat se čistotně nebo s Vámi třeba cestovat v kapuci po venku.