Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér

Plemeno malého vzrůstu řadící se mezi teriéry, které pochází ze Spojeného království, kde bylo využíváno k lovu hlodavců.

Toto plemeno má malou a plochou hlavu. Nos je vždy černý. Oči jsou velikostně střední, tmavé a s inteligentním výrazem. Uši jsou malé, vztyčené, mají trojúhelníkovitý tvar a jsou pokryté krátkou, tmavou srstí. Krk musí mít pevný, vztyčený. Hrudník široký přiměřeně k ostatním částem těla, žebra jsou klenutá, hřbet rovný, silná bedra. Ocas je nesen mírně nad úrovní hřbetu, ideálně by měl být rovný.

Srst je na těle dlouhá a rovná, na hřbetě je až k ocasu rozdělena pěšinkou. Srst se nesmí vlnit, nesmí být huňatá, je lesklá a hladká a má hedvábnou strukturu. Barva srsti na hlavě je zlatá, na těle tmavá ocelová modrá. Struktura srsti tohoto pejska je podobná lidským vlasům, proto je jorkšírský teriér vhodný i pro alergiky a výhodu je taky, že nelíná.

Péče o srst je poměrně náročná, je potřeba ji zastřihovat a upravovat do fazonky, také pravidelně denně česat, aby se netvořily žmolky. Je nutné nejen kartáčování, ale i olejování a natáčení. Dobré je delší chlupy nad čelem svázat, aby pejskovi nepadali do očí. Potřebné je také pravidelné koupání a zastřihávání srsti na uších. Dlouhou srst však majitelé udržují většinou pouze k výstavním účelům, domácím mazlíčkům, kteří se výstav neúčastní, majitelé srst zkracují stříháním do přiměřené délky. Důležitá je také péče o uši, vnitřní zvukovod musí být udržován v čistotě a měly by z něj být odstraňovány uvolněné chlupy. Drápky psa se musí udržovat krátké.

Jorkšírský teriér je čilý a inteligentní pes. Svou povahou je to typický teriér, má velké sebevědomí a nezalekne se ani větších psů ani vetřelců. Svého pána nadevše miluje a je mu velice oddaný. Věrný a přítulný je i k celé rodině. I k cizím lidem bývá příjemný, pokud jsou vítanými hosty a dají mu najevo svou náklonnost. S jinými psy vychází dobře, i když majitel by si měl dát pozor při seznamování s většími psy, protože jorki se těchto psů nebojí a neuvědomuje si svou trpasličí velikost, mohl by tedy být větším psem zraněn. Soužití s ostatními domácími zvířaty bývá bez problémů.

Je velmi inteligentní a přizpůsobivý, rád se učí a hraje si. Z některých jedinců se mohou stát bázliví pejsci, co svědčí o nedůsledné výchově, kterou i takto malý pes potřebuje. Jorkšírský teriér je pes, kterého pro jeho trpasličí velikost je možné velmi snadno rozmazlit, proto je nutné ho od začátku důsledně usměrňovat.