Rotvajler

Rotvajler

Rotvajler je robustní psí rasa. Zmíněn je už v dobách římské říše. Jméno nese po německém městě Rottweil.

Rotvajler je středně velký a mohutný pes. Jeho postava je robustní a ukazuje na velkou sílu a vytrvalost. Hlava má širokou mozkovnu. Čenich širšího tvaru je vždy černý. Středně velké uši jsou trojúhelníkového tvaru, převislé, vysoko nasazené. Tmavohnědé středně velké oči mandlového tvaru. Krk je široký a dobře osvalený. Má široký hrudník a záď, břicho nemá vtažené.

Péče o srst není náročná, ale v době línání je dobré ho každý den kartáčovat. K odstranění odumřelých a uvolněných chlupů se nejlépe hodí gumové rukavice. Pracuje se s ní lépe než s obyčejným kartáčem. Pokud chcete, aby se srst více leskla, můžete použít speciální pleťovou vodu, nebo lesk ve spreji. Drápy udržujte krátké a zvukovod čistý.

 

Povaha
Inteligentní, poslušný, bezpodmínečně věrný svému pánovi a jeho rodině, dominantní, ostražitý a ochranitelský, odvážný, silný, imponující, někdy žárlivý na pozornost, která není věnována jemu. Svoji rodinu a teritorium brání rotvajler do posledního dechu. Většina z nich má sklon stát se psem jedné osoby.

Při správné výchově, a pokud má s dětmi dobré zkušenosti z mládí, je jim výborným kamarádem a ochráncem. Při styku s cizími dětmi je však nutný dohled dospělé osoby, stejně jako při styku s velmi malými dětmi.

 

Výchova
Povahu sice mívá vyrovnanou a klidnou, ale nehodí se pro chovatele, který nemá se psy zkušenosti. Jeho výcvik vyžaduje důslednost a spravedlnost. Jestliže je špatně a nedůsledně veden slabým pánem, stane se neovladatelným. Rotvajler je velmi inteligentní, aby odhalil slabost a využil ji. Ve vztahu člověk – pes se snaží získat vůdčí postavení. Důležitá je proměnlivost výcviku, psa musí cviky bavit, vícenásobné opakování by je mohly odradit. Pokud je správně veden, je poslušný a lehce ovladatelný a je z něj klidný a milý domácí společník.

 

Zvláštnosti
Rotvajler dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a své lidi chránit za každou cenu. Je například běžné, že pokud jste se psem na procházce a někoho potkáte, rotvajler se postaví mezi vás a tohoto člověka. Snaží se vás tímto způsobem chránit pro případ, že by se na vás pokusil někdo zaútočit. V tom případě si můžete být jisti, že vám váš rotvajler pomůže. Neznamená to však, že by byl k cizím nepřátelský, pokud je dobře vychovaný nechá se od cizích lidí klidně i pohladit ovšem jen ve vaší přítomnosti. Rotvajleři mají při kousnutí nejsilnější stisk ze všech uznaných plemen. Zajímavý je taktéž fakt, že rotvajleři téměř necítí bolest. Upozornění – pes může po svých předcích zdědit i nadměrnou agresivitu. Při nervovém vzrušení těmto jedincům částečně chybí útlumová složka. Argument, že pes s těmito povahovými vlastnostmi je lepší pro výcvik, je zavádějící.