Pískomil

Pískomil

Jsou to čilá zvířata, tvarem podobná myši a jsou příbuzná křečkům a tarbíkům.

Pískomil je malé zvířátko, jehož velikost se pohybuje od zhruba 10 do 20 centimetrů. Původem je z Číny a Mongolska, kde bydlí na pouštích. U nás se dá ve zverimexech nejčastěji sehnat pískomil, který bývá označovaný jako mongolský.

Jejich pach není cítit tak jako u většiny hlodavců. Díky své přirozené zvědavosti se dají rychle ochočit. Pozorováním jejich her a dovádění strávíte hodiny.

Akvárium musí být minimálně 30 cm vysoké – velikost závisí na počtu zvířat. Pískomilové dokáží vyskočit velmi vysoko, proto je akvárium nutné zakrýt pletivovým víkem (bezpečné a zároveň může probíhat cirkulace vzduchu). Pokud se rozhodnete pro klec, je ideální několikapatrová. Ubikaci umístíme na suché místo bez průvanu a ne na přímé sluneční světlo. Ubikaci stačí čistit jednou za měsíc - časté čištění pískomily stresuje, protože si musí znovu postavit svá hnízda.

Dále by v kleci neměla chybět stabilní miska na žrádlo, seno, kolo na běhání, čerstvé větvičky (nesmí být z jedovatých stromů), různobarevné větší kamínky, dřevěný domeček, vápníková cihlička na hryzání (kvůli chrupu našeho hlodavce). Také je vhodné si pořídit větší nádobu na jemný písek, kde se pískomil může koupat.

Tato zvířátka jsou velice rychlá - při chvilce nepozornosti můžou utéci. Pískomily nikdy nechytejte za ocas, mohl by se jim ulomit. Cigaretový kouř, hluk a výpary z vaření jim škodí. Nedávejte pískomilům do ubikace žádné plasty. Pískomil je noční tvor a přes den tedy rád spí, dopřejte mu přes den pokud možno klid.