Bígl

Bígl

Bígl je milý, přátelský a samostatný pes. Není agresivní a ani příliš temperamentní. Bígl je kamarádský, bystrý a nenáročný pes. Miluje svého pána a jeho rodinu. Vůči ostatním lidem i zvířatům je mimořádně snášenlivý.

Bígl je veselý, přátelský a někdy dosti svéhlavý pes. Je kamarádský, inteligentní a čistotný. Je zvyklý žít ve smečce, takže dobře vychází s jinými psi a miluje svou rodinu. Nebývají agresivní. Bígl potřebuje hodně pohybu a dlouhé procházky přírodou, pokud však narazí na stopu, bývá problém ho z ní odvolat. Z tohoto důvodu se doporučuje kurz poslušnosti nebo procházky na vodítku. Při lovu je vytrvalý a když zachytí pach, začnou specificky výt.

Bígl je kompaktně stavěný pes se silnými kostmi. Má silnou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči má poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má dlouhé, na koncích mírně zakulacené, nízko nasazené, převislé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhající těsně k lícím. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silné, krátké, dobře klenuté a vyvážené bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet. Pohyb a chůze jsou volné, s dlouhými kroky předních končetin a s charakteristickým vyhazováním zadních končetin.

Potřebuje často - alespoň jednou týdně vyčesávat. Mají středně hustou srst, používejte kartáč pro krátkosrsté psy. Také je důležité čištění zubů, doporučuje se jednou za měsíc s použitím pasty s masovou příchutí. Veterináři také doporučují žvýkání kůže.

Bígl nikdy nebude dokonale poslušný. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá. Nemá rád neustále opakování jednoho cviku, takže je lepší, když psa vychováváte formou hry.