Zlatý retrívr

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je plemeno psů vyšlechtěné ve Velké Británii a řazené mezi retrívry. Zlatý retrívr je obecně klidný, přátelský a vyhledávající společnost lidí a jiných psů pro své rozpustilé hry, které ho baví v každém věku.

Popis
Tento pes je svému pánovi hluboce oddán, ale miluje i ostatní členy rodiny. Na člověka je silně fixován, proto nezájmem o něj velmi trpí. K cizím lidem se zlatý retrívr chová příjemně, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Pokud zůstává celý den sám, může dojít k poruchám chování. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním domácím mazlíčkům jako kočky, či hlodavci.

Pes má v kohoutku 56 až 61 cm. Fena má v kohoutku 51 až 56 cm.
Váha se pohybuje v rozmezí 27 až 36 kg.
Využívá se jako společník, záchranářský a vodicí pes, canisterapie.

FCI VIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi. Sekce 1 – Retrívři. S pracovní zkouškou.

 

Historie
O původu plemene koluje mnoho historek, ale jisté je, že původ všech plemen retrívra leží v Newfoundlandu. Zdejší psi byli vydatní pomocníci místním rybářům při lovu, kdy jim neúnavně pomáhali tahat lana lodí nebo vypadlé ryby ze sítí, a to i při velmi nepříznivém počasí. Proto britští námořníci přivezli několik těchto psů do Anglie. Čistokrevný chov tohoto plemene začíná v druhé polovině 19. století, kdy lord z Tweedmounthu zkřížil žlutosrstého wavy coated retrívra s fenou dnes již neexistujícího tweed water španěla. Z tohoto spojení vzešla čtyři štěňata. V následujících 20-ti letech byli tito psi kříženi nejen s dalšími Wavy-coated-retrívry a Tweed-water-španěly, ale také s irskými setry bladhoundy. Výsledkem byl otužilý, tvrdě pracující lovecký pes, který byl ochoten jít v jakémkoli počasí do vody pro zastřelenou zvěř. Jako plemeno byl zlatý retrívr uznán v roce 1913. V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981 a spolu s labradorským retrieverem patří k nejrozšířenějším formám retrieverů v ČR.

 

Povaha
Tento pes je dobře znám svou vyrovnanou, mírnou, přátelskou, uvolněnou, avšak odpovědnou povahou. Díky jeho značné inteligenci je poslušný, dobře ovladatelný a snadno cvičitelný pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Představuje ideální spojení sportovního a rodinného psa vhodného k dětem.

 

Péče
Srst zlatého retrívra je třeba alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občas zastřihávat mezi prsty na tlapkách. Kartáč by měl mít kovové hroty zakončené kuličkami nebo kartáčem z pravých štětin. Nezapomínejte mu také kontrolovat uši a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou mimořádnou péči.

 

Výchova
Zlatý retrívr se vychovává poměrně snadno, protože je toto plemeno velice učenlivé. Velmi rychle a snadno zvládá výcvik poslušnosti. Pro jeho velmi citlivou povahu by nemělo používat při výcviku žádné násilí. Výcvik však musí být proveden důsledně s odměňováním. Základní povely lze začít učit od 14 týdnů věku šťěněte.

 

Zvláštnosti plemene
Tento krásný, věrný, oddaný a spolehlivý pes je považován za nejklidnější plemeno ze všech retrívrů, a proto je z nich nejčastěji chován. Stále jsou bráni na lov jako přinašeči, protože jsou ochotni najít mrtvou nebo raněnou zvěř a nesníst ji. Zlatí retrívři patří mezi největší jedlíky psího světa. Patří mezi nejméně štěkavá plemena a nezapáchá jim z úst.