Německý ovčák

Německý ovčák

Německý ovčák je velice inteligentní a učenlivý pes. Je také velice odvážný a sebevědomý. Je to skvělý hlídač a ochránce. Má vlohy pro jakýkoli výcvik.

Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností k chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností. Temperamentní, přitom snadno ovladatelný pes, vyrovnaný a odvážný. Nenáročný a přizpůsobivý. Velmi oddaný svému pánovi i jeho rodině, snášenlivý k dětem i k domácím zvířatům.

Srst se skládá ze dvou vrstev, husté, jemnější podsady a rovné, tvrdé, přiléhající a co možná nejhustší krycí srsti. Srst je na uších a na hlavě kratší. Delší srst je nežádoucí. Barva je černá s červenohnědými, hnědými, žlutými až světlešedými znaky. Celočerná, jednobarevně šedá, nebo šedá s tmavým vlkošedým zbarvením. S černým sedlem a maskou. Nenápadné malé bílé znaky na hrudi nebo světlé zbarvení na vnitřních stranách končetin jsou přípustné, ač nežádoucí. Psi bez masky, se světlými až pichlavě žlutýma očima, světlých až bělavých znaků na hrudi a na vnitřní straně končetin, s bílými drápy nebo červenou špičkou ocasu se považují za slabě pigmentované. Podsada je vždy lehce našedlá. Bílá barva není přípustná.

Psi s delší srstí vyžadují pravidelné kartáčování. Krátkosrsté variety stačí jednou za čas vyčesat. Pro pravidelné denní kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo drátěný kartáč. Každodenní kartáčování je nutné k odstranění uvolněné srsti, ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění prachu a lupů. Psa koupejte jen v případě nutnosti, a použijte přitom kvalitní šampon, určený pro psy, nikdy nepoužívejte prostředky pro mytí vlasů. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Svému pánovi a jeho rodině je německý ovčák velmi oddaný a věrný, celé rodině je výborným přítelem. Ke známým lidem je také velmi přátelský, k lidem cizím však bývá nedůvěřivý. Při správné výchově a dobrém seznámení nebývají problémy ani s jinými domácími zvířaty, ani při setkání s ostatními psy. Ve styku se psy se projevuje jeho hravost, rád se s nimi přátelí a komunikuje.

Dobře vychovaný pes má k dětem velmi dobrý, přátelský vztah. Děti však musí tolerovat potřeby psa a nerušit jej např. při odpočinku nebo při krmení. Při styku s cizími dětmi je však, jako i u jiných psů, nutný dohled dospělé osoby, stejně jako při styku s velmi malými dětmi.

Bezpodmínečně vyžaduje výcvik. Ačkoliv je dobrým společníkem, měl by mít i odpovídající zaměstnání. Bohužel, s ohledem na četnost německých ovčáků, ne vždy uvážlivému chovu a také nevhodné výchově vyskytují se občas mezi nimi problémoví jedinci. Vzhledem k vysoké inteligenci se tento pes velmi dobře a poměrně snadno vychovává. Dobře, rychle a rád se učí, jeho výchova však musí být důsledná a pes vyžaduje mnoho pozornosti a času svého majitele. Hodně pracujte se svým hlasem. V období sedmého až čtrnáctého týdne života probíhá u štěněte důležitá fáze vývoje, ve které je velmi citlivý na okolní prostředí. V této fázi bychom ho měli naučit, aby neměl strach z cizích lidí a zvířat, což se poté kladně odrazí v jeho budoucích letech. Německý ovčák je znám svou schopností plně poslouchat svého pána. Má vlohy se plně podřídit rozkazům a povelům, ale k těmto dovednostem ho musíme postupně dovést cestou učení, nikoli bitím. Při užití násilí se pes stane bázlivým až nebezpečným svému okolí.