Labradorský retrívr

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je plemeno psů původem z Newfoundlandu. Angličtí lovci ho přivezli do Velké Británie a zde labradory také vyšlechtili. Patří do skupiny retrívrů.

Labradorský retrívr je pes silné konstituce, středně velký, mohutný, aktivní pes se širokou lebkou, hlubokým hrudníkem a širokou, silnou zádí těla. Hnědé oči v tvaru listu jsou středně velké a mají dobromyslný a inteligentní pohled. Uši nebývají příliš velké ani těžké, jsou neseny vzadu, svěšené a přiléhající k hlavě. Krk je silný, mohutný a dobře nasazený. Hruď má dostatečně širokou a hlubokou. Nohy mocné a mají pevný kosterní podklad. Pro toto plemeno je charakteristický jeho ocas (vydří ocas), který je středně dlouhý, u kořene silný a směrem ke konci se zužující. Neměl by být přetočený na hřbet.

Srst labradorského retrívra je krátká, rovná, bývá hustá a nesmí být zkadeřená, při dotyku bývá tvrdá. Je odolná proti vodě a nepřízni počasí. Barva bývá černá, žlutá nebo čokoládově hnědá. Žlutá se vyskytuje v odstínech od světle smetanové po liščí hnědou. Čokoládová barva je u nás ještě stále poměrně vzácná. Malé bílé skvrny jsou přípustné pouze na hrudi.

Labrador není náročný pes. Krátkou srst je třeba alespoň jednou týdně kartáčovat, v období línání ji kartáčujte častěji. Pro česání je vhodné použít hřeben s přírodními štětinami. Uši udržujte čisté, drápky krátké. Také se starejte o jeho chrup.

Mezi nejvýše ceněné vlastnosti tohoto plemene patří ovladatelnost, vynikající čich, učenlivost a pracovitost. Plemeno je snadno cvičitelné i pro začátečníka, perfektně vychází s dětmi a je to beze sporu jedno z nejvhodnějších plemen do rodiny.

V dnešní době se plemeno využívá jak pracovně na dohledání, aport tak kupříkladu i jako pes slepecký. Díky svému dokonalému čichu je využíván i při záchranných akcích jako pes lavinový, protidrogový a v neposlední řadě jako pes terapeut. Není však vhodný tam, kde se vyžaduje ostrost (například hlídání).