Javánská kočka

Javánská kočka

Někdy můžeme toto plemeno najít také pod názvem orientální dlouhosrstá kočka a výjimkou není, ani když plemeno najdete pod názvem mandarín.

Jejich štíhlé a dlouhé tělo působí velmi elegantně i přes to, že je poměrně hodně osvalené s dlouhým krkem. Na hlavě, která tvoří velmi jemný trojúhelník, jsou nízko posazené velké uši. Jejich nos je dlouhý a rovný. Jakmile se na nose vyskytne nějaký hrbolek, je považován za chybu. Javánské kočky mají zlehka zašikmené oči, které působí mandlovitým tvarem, což způsobuje orientální výraz tohoto plemene. Jejich štíhlé a až nepřiměřeně vysoké nohy jsou zakončeny malými oválnými tlapkami, což může působit až trochu kontrastně. Ocas je dlouhý, u kořen silný a pomalu se zužuje do jemně zaoblené špičky.

Povahu javánské kočky bychom mohli velmi lehce zaměnit s povahou kočky orientální krátkosrsté. Toto plemeno má velmi milou povahu. S tím souvisí fakt, že tuto kočku málokdy někdo či něco naštve a tím přinutí k tomu, aby vytasila své skoro vždy uklizené drápky. Je velmi inteligentní, takže pro majitele těchto koček by neměl být problém naučit toto plemeno například aportování. Její aktivní povaha vás bude přímo nutit pořizovat kočce další a další hračky, se kterými si bude neúnavně hrát.

Díky tomu, že srst Javánských koček je přilehlá a bez podsady, skoro vůbec se necuchá, a proto je péče o srst tohoto plemen poměrně nenáročná.