Dobrman

Dobrman

Dobrman je velmi milý a přátelský pes, který je závislý na svém pánovi, a je mu velice oddán. Nejlépe se cítí v jeho společnosti a v těsné blízkosti celé rodiny.

Dobrman je inteligentní, vytrvalý, spolehlivý a temperamentní pes, překypující energií. Při náležité důslednosti se lehko vycvičí, pro svoji ovladatelnost a ostrost se dobrman řadí mezi služební plemena. Dobrman se v rodině chová velmi láskyplně, je těsně vázán na svého pána a nerad snáší samotu.

Dobrman má velmi elegantní postavu – jeho krk je štíhlý, přitom ale velmi dobře osvalený. Jeho hlava je dlouhá, klínovitého tvaru s dlouhým temenem a očima mandlového tvaru, které, stejně jako nos, jsou zbarveny podle barvy srsti. Hruď má dobrou šířku. Dobrmanova srst je lesklá a hladká, tlapky jsou malé, avšak velmi stabilní, umožňující rychlý pohyb. Uši dobrmanů byly dříve kupírovány, ocasy byly již v mládí zkracovány. Dnes nekupírované uši přiléhají k lícím a jsou vysoko nasazené.

Srst je krátká, hladká, tvrdá, těsně přiléhající k tělu. Nejčastější zbarvení je black and tan, což je černá barva s pálením nebo hnědá s pálením. Dobrman se vyskytuje i v barvě modré nebo plavé s pálením, toto zbarvení však není uznáno ve všech zemích.

Krátká srst potřebuje jen minimální péči. V období línání můžete k odstranění odumřelých a uvolněných chlupů používat gumovou rukavici s nopy. Drápy udržujte krátké a občas kontrolujte chrup, není-li na něm usazenina nebo zubní kámen.

Tento silný, elegantní pes musí být vychováván velice vyrovnaně, důsledně a v harmonickém prostředí. Pokud nemáte zkušenosti s výchovou psů, dobrmana si nepořizujte. Necitlivý přístup se může podepsat na jeho povaze, stane se z něj bázlivý pes, který ze strachu může kousat. Chovejte se k němu vždy čestně a srozumitelně, nepopichujte ho ani neškádlete. V mládí je hodně temperamentní až výbušný, rád jedná samostatně, později dospívá. Dobrman je vhodný pes i k náročnějšímu výcviku, s tím je však lépe začít, až když je pes starší. Vyvarujte se při výcviku jakéhokoli nátlaku či vynucování. Je důležité, aby psa výcvik bavil a byl při něm dobře motivován.