Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka je plemeno kočky domácí, vyšlechtěné kolem roku 1900 ve Velké Británii. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkostrstých koček s mohutnou stavbou těla.

Britská kočka je středně velká až velká. Váží kolem 4 až 9 kilo. Nejkrásnější je po třetím roce, do té doby stále roste a dospívá.

Má krátkou hustou, plyšovou srst s bohatou podsadou. Srsti se říká křupavá, není přiléhavá k tělu. Je tak kvalitní, že kočce nevadí zima i jakékoliv nepříznivé počasí. Ocas je krátký a tlustý se zakulacenou špičkou. Celkově působí britská kočka podsaditě.

Britská kočka má ráda svůj klid. Je to pravá anglická dáma. Má vyrovnanou a příjemnou povahu. Je chytrá, snášenlivá, přátelská, mírná a mazlivá, ne však vlezlá. Uchovává si svůj charakter, je rezervovaná, pokud s něčím nesouhlasí a něco se jí nelíbí, je to na ni znát. Na každou změnu je ji třeba pomalu navykat, zvláště když je starší. Miluje své lidi a s oblibou je sleduje.

Její krátkosrstý kožich vyžaduje minimální péči. Větší pročesávání potřebuje jen v době línání. Koupání není nutné, ale je v případě znečištěné srsti možné. Občas je potřeba vyčistit uši a zastřihnout drápky.

Jedná se o dlouhověké plemeno, které se dožije i více jak 15 let.